Asus är känt för gamingprylar, skärmar, routrar och datorkomponenter. Företaget gör bärbara datorer både för nytta och nöje, men den senare kategorin har hittills huvudsakligen fokuserat på spel. Så icke i nya Adol Book 14 Air, som är världens första dator med inbyggd doftspridare, rapporterar Videocardz.

I locket bakom skärmen sitter en den lilla doftspridaren, tekniskt lik sådana som pryder många instrumentbrädor i bilar. Ett perforerat lock sitter fäst med magneter och under kan användaren placera ett litet doftblad som sprider aromer i rummet. Datorn är designad i samarbete med Anna Sui och har en lila nyans. Tre doftblad med svarta vinbär, lime och ros följer med, och fler kan så klart köpas till.

Under höljet är det en vanlig bärbar med rejält tilltagna specifikationer. Processorn är AMD:s Ryzen 8945H, som även innehåller grafikkrets. Den driver en 14-tums OLED-panel med 2880 × 1800 upplösning och 240 Hz bildfrekvens som täcker 100 procent av DCI-P3-färgrymden och är fabrikskalibrerad till Delta E under 1. Minnet är på 32 GB och lagringen 1 TB. Batteriet har en kapacitet på 75 Wh, vilket ska räcka till 14 timmars videotittande.

Förutom själva datorn får kunder en flaska Anna Sui Wishing Elf-parfym, en mjuk väska att skydda datorn i, en trådlös mus och några klistermärken. För det tar Asus motsvarande drygt 10 000 kronor i Kina där den först börjar säljas.