Under föregående månad lanserade Microsoft sin tidigare MS-DOS editor för Windows 11, 34 år efter den ursprungliga lanseringen, i nytappning. Edit, som programmet nu kort och gott heter, startade om numreringen från början och återgick till version 1.0.0.

Utvecklandet har raskt gått vidare och med version 1.2.0 och utvecklingsteamet kan nu stoltsera med att man, något oväntat, även har plattformsstöd för såväl Linux som macOS. Edit har även utvecklats med öppen källkod, vilket har mottagits väl av entusiaster.

32-bitarsversioner av Windows levereras med MS-DOS Editor, men 64-bitarsversionerna har ingen inbyggd textredigerare för kommandoraden. (...) Resultatet blev Edits födelse.
-Christopher Nguyen, Product Manager II, Windows Terminal

canvas.png

Källa: Microsoft

Trots sin ringa storlek på 230 KB håller nya Edit fast vid föregångarens minimalistiska filosofi – men bjuder på modernare funktioner såsom stöd för Unicode, regex och möjlighet att hantera filer större än 300 KB - något de tidiga 90-talsutvecklarna säkerligen aldrig kunnat drömma om att Edit skulle kunna hantera.

Linux-användare som anser att Microsoft var bättre förr kan ladda ned Edit genom projektsidan på GitHub. För att läsa mer om hur Edit kom till har Microsoft släppt en utvecklarblogg.