AMD-partnertillverkaren Yeston, som producerar grafikkort under Sakura-varumärket, meddelar på X att fler Radeon RX 9070-kort är på väg och att tillgången väntas bli mer stabil efter april. Fram till dess kommer tillverkaren att försöka fylla på lagren varje vecka.
Tillgången på Radeon RX 9070-korten har varit begränsad på flera håll. AMD-chefen David McAfee har erkänt att efterfrågan har överträffat förväntningarna och att bolaget arbetar hårt för att öka produktionen av RDNA 4-korten.
Yeston säljer för närvarande sina RX 9070-kort enbart i Kina. Enligt Videocardz kan korten som tidigast nå marknader utanför Kina i april.
Eftersom Yeston räknar med att tillgången stabiliseras efter april är det möjligt att även andra partnertillverkare får in fler kort vid samma tid. Huruvida det stämmer återstår dock att se.