
Med chassisidan avskruvad avslöjas ett svartlackerat innandöme där endast fläktarna och de vitlackerade hårddiskvaggorna sticker ut. Chassit är inte uppdelat i fack utan all hårdvara samsas om samma utrymme.
Nätaggregatet monteras i botten där det vilar mot en tunn skumgummipackning för minskade vibrationer. Skyddsplåtarna vid expansionsplatserna hålls på plats med hjälp av tumskruvar.

Båda chassisidorna täcks på insidan av bitumenplattor för ökad stabilitet och ljuddämpning. Detta ökar konstruktionens vikt ordentligt och ger en gedigen kvalitetskänsla.

Chassits åtta hårddiskvaggor sitter i en stapel mot fronten. De glider enkelt ut ur och in i sina skåror. Tyvärr släpper den vita färgen ganska enkelt vilket ger fula repor.

I botten finns plats för en 120 eller 140 millimeter stor fläkt. Platsen täcks som tidigare nämnts av ett dammfilter som lossas med hjälp av skruvar.

Fastskruvade är även frontfläktarnas dammfilter – varje enhet sitter fast med inte mindre än fyra skruvar. Själva fläktarna sitter dock endast fastklämda i hållare.

I utrymmet för optiska enheter sitter en förmonterad hållare för den som vill ha en extern 3,5-tumsenhet. Hållaren kan enkelt tas bort, ty den hålls på plats av tumskruvar.

På baksidan har Fractal valt att vika morderkortsplåten ordentligt för ökad stabilitet. Detta ger upphov till ett mindre hinder när sladdar ska dras då riktigt tjocka kablar varken får plats i skåran längst ner eller mellan plåtens kant och chassisidan.

Att dra sladdar underlättas annars betydligt av de gummiförsedda hål som Fractal har gjort längs moderkortsplåtens kant. Förutom att gummipackningen är lite styv och har en tendens att lossna fungerar systemet bra.

I linje med den rådande trenden har Fractal sågat upp ett rejält hål som ska underlätta vid montering av tredjepartskylare för processorn. Tyvärr ligger hålet inte helt perfekt, något vi återkommer till.

I chassits tak syns de två borttagbara bitumenplattorna som täcker fläkthålen. Varje platta sitter fast med fyra skruvar.

Sist men inte minst, i chassits bakkant finns förutom expansionsplatser en förmonterad 120 mm-fläkt. Av okänd anledning har Fractal valt att skruva fläkten på plats istället för att använda gummifästen.