”Men kan den köra Doom?” har blivit både ett stående skämt och en stående utmaning för alla prylar som över huvud taget teoretiskt skulle kunna göra det. Kylskåp, kaffemaskiner, bilstereor, Minecraft – så länge det går att programmera något och få något slags visuell återkoppling kommer någon försöka köra Doom på det.

En grupp AI-forskare på Google har nu vänt på steken och fått en AI att låtsas spela Doom, utan att faktiskt använda någon kod eller några andra resurser från spelet. Utvecklarna går på en sida på Github igenom hur de har gått tillväga och visar upp sin AI-spelmotor.

Gamengen, som den kallas, är en specialutvecklad version av Stable Diffusion, tränad på Doom. Det handlar alltså inte om en bot som spelar, utan om att AI:n är spelet, som en människa sedan spelar. AI:n ritar upp runt 20 bildrutor per sekund och för det mesta stämmer det med det riktiga spelet. Gamengen ”förstår” olika powerups och simulerar till exempel rustning och olika vapen.

Resultatet är inte perfekt och det går oftast att se små artefakter som avslöjar att det är AI-genererat, men forskarna hoppas att det är ett första steg på vägen mot spel som ritas upp av AI istället för en traditionell spelmotor.