När det gäller ljudnivå finns det inte så mycket att diskutera om. Som vi redan konstaterat är det medföljande nätaggregatet en mycket tyst modell, rentutav ett av de tystaste vi någonsin stött på. Den temperaturkontrollerade fläkten går visserligen upp en del i varv vid hög belastning, men ljudnivån ökar inte nämnvärt.
Det följer bara med en enda fläkt, nämligen en Antec Tricool 120 mm. Modellen har tre hastighetslägen som ändrar varvtalet (5/7/12 volt) och därmed ljudnivån. Vid det lägsta läget är fläkten ganska tyst, inte helt ljudlös men åtminstone inget ljud som märks utöver bakgrundsbruset i ett normalt datorsystem. I medium går fläktljudet visserligen att stå ut med, men ljudnivån ökar markant. Vid den högsta inställningen är det orkanvarning, och vi vågar till och med påstå att ingen vanlig användare orkar stå ut med så pass hög ljudnivå i några längre perioder.

I övrigt har Antec satsat stort på ljuddämpning. Chassisidorna är klädda med en vinylskiva, som sägs staga upp plåten och förhindra att oljudsalstrande vibrationer uppstår. Dessa fungerar till viss del, det går att märka en del skillnad när sidoplåten är avtagen, men någon mer markant sänkning av ljudnivån sker inte.

Även hårddiskarna är vibrationsdämpade. Vi har tidigare berättat om de två monteringsmetoderna, och efter en hel del testning kan vi meddela att de faktiskt inte skiljer sig nämnvärt från varandra med hänseende till ljudnivå. Därför rekommenderar vi alla att endast använda de silikondämpade vaggorna eftersom de bjuder på en betydligt mer stabil upphängning.
Ska vi runda av och sammanfatta är Antec Sonata Plus 550 en ganska tyst liten låda. Förutsättningarna för att bygga ett ljudlöst datorsystem finns där, även med det medföljande nätaggregatet. Det märks att Antec hakat på trenden med tysta datorsystem på allvar, och Sonata Plus är ett resultat av detta.