För att testa temperaturerna i datorlådan används ett par välkända program. Först och främst är det Stress Prime 2004 (Orthos) och 3DMark06 som sätter press på testsystemet. Core Temp avläser processortemperaturen, Rivatuner sköter grafikkortet och HD Tune hårddisken. Testprotokollet är följande:

Testmetod

Tid/mängd

Avläsning

Subjekt

3D Mark 2006

60 min

Rivatuner 2.06

GPU

Stress Prime 2004

60 min

Core Temp 0.96

CPU

Filkopiering Windows

40 GB

HD Tune 2.54

HDD

Temperaturgivare

60 min 3DMark06

Termometer

Chassitemp

För att göra jämförelsen lite mer spännande tar vi med en annan datorlåda i Sonata-serien, nämligen Sonata 3 i testet. Detta är ett chassi som i stort liknar Sonata Plus, speciellt när det gäller prislapp och kundgruppen som produkten vänder sig till.

En snabb titt på resultaten visar två mycket jämna datorlådor. Vi kan till och med säga att vi aldrig sett ett såhär jämnt resultat förut. Båda modellerna är utrustade med samma typ av fläkt (Tricool 120 mm) och mycket lika nätaggregat med hänseende till kylning, och detta avspeglas i diagrammet ovan. Det enda som skiljer lådorna åt är en enda grad på grafikkortet och på hårddisken, och detta kan vi med all säkerhet säga ligger inom felmarginalen. Oavgjort helt enkelt.

Vad som är betydligt viktigare att ta reda på är om datorlådorna klarar av att hantera testsystem, och där finns inga bekymmer. Antec Sonata Plus har dessutom en klar fördel då det finns plats för ytterligare två 92 mm-fläktar som insug i fronten, medan Sonata 3 har utrymme för ännu en 120 mm fläkt. I det senare fallet är dock fläkten inte särskilt bra placerad, då den inte sitter i direkt anslutning till luftintaget och dessutom tar upp plats vid grafikkortet.

Nästa test är med fläkten inställd på det högsta läget, det vill säga fulla 12 volt. Även här ser vi närmast identiska resultat, med få skillnader mellan datorlådorna. Temperaturerna har sjunkit något, men med tanke på den jetmotorliknande ljudnivån är det få användare som skulle vilja köra sina datorer i denna konfiguration under några längre perioder. Som tur är finns ytterligare ett läge (medium/7 volt) på fläkten som sänker ljudnivån, men också luftflödet. Därför kan man misstänka att inställningen "medium" ger ett resultat någonstans mitt emellan våra tester.

När det gäller luftflödet har Sonata Plus ett övertag. Hårddiskburen är nämligen rak och inte vriden 90° som Sonata 3. Dessutom finns det plats för fler fläktar direkt i fronten, om behovet skulle uppstå. Sammantaget har den senaste Sonata-modellen större potential när det gäller just möjligheten till god kylning.